Rustik Tuğla Kaplama Nasıl Yapılır?

Rustik Tuğla Kaplama Nasıl Yapılır

Hem toplumsal hem de kişisel alanlarda dekoratif amaçlarla sıklıkla tercih edilen rustik tuğla, ortama özgün bir hava katar. Doğa ile iç içe evleri anımsatan bir dekor görüntüsü yaratan rustik tuğla kaplama, ilkel biçimde yontulmuş gibi görünen doğal bir his bırakır. Mekan tasarımları için en uygun seçenekler arasında yer alan rustik tuğla kaplama, bir yandan nostaljik bir görüntü çizerken diğer yandan ortama farklı bir ambiyans kazandırır. Aynı zamanda kendine has rengi ile rustik tuğla, özgün bir tasarım ortaya çıkarır.  Bunun yanı sıra her konsepte ahenk yaratır.

Rustik tuğla hem mekanın hakim olduğu konsepti estetik yönden destekler hem de dekorda farklı bir atmosfer oluşturur. Kendinizi kolaylıkla doğal bir alanda hissetmenize yardımcı olan rustik kaplama tuğla, dekorasyonunuzu sevmenizi sağlar.

Hem rafine bir tarz hem de farklı kişisel beğenilere uygun olan rustik tuğla, geleneksel çizgileri evinize taşır. Rustik tuğla, dekoratif tuğla çeşidi olduğundan dolayı sıklıkla tercih edilir. Nostaljik kültürün etkilerini taşıyan rustik tuğla ile duvarlarınıza yeni bir soluk gelir.

Rustik Tuğla Kaplama Uygulaması

Rustik tuğla kaplama uygulaması aşağıda adım adım verilmiştir.

  • Yüzey, uygulama için hazır hale getirilmelidir.
  • Yapıştırıcı malzeme kullanım şartlarına uygun olarak hazırlanmalıdır.
  • Yapıştırıcı, yüzeye yaklaşık 10 milimetre taraklı mala kullanılarak uygulanmalıdır.
  • Rustik tuğlanın arka yüzüne bir miktar yapıştırıcı sürülür. Ardından metal çta, plastik derz, ip ya da kama ile 1 santimetre dersli olarak yüzeye dikkatli bir şekilde yapıştırılır.
  • Tuğlalar örülürken, yatay ve dikey derzlerin su terazisi ile kontrol edilmesi gerekir.
  • Yapıştırıcının kurumasının ardından yani bir gün geçtikten sonra, çıtalar alınarak derz dolgusu yapılamaya başlanmalıdır.
  • Derz dolgusu için, ders tabancası kullanılır. Bu sayede rustik tuğlanın yüzeyine bulaştırılmadan derz dolgusu yapılmış olur.
  • Derz dolgusu, ele yapışmayan yani kuru bir kıvama geldiğinde derz malası kullanılarak şekillendirilmelidir.

Dekorasyona nostaljik, geleneksel ve doğal bir hava katan rustik tuğla uygulamaları, sıklıkla tercih edilen dekorasyon ürünleridir. Rustik tuğla, uygulandığı alana kattığı benzersiz hisler sayesinde kişilerin beğenisini kazanır. Rustik tuğla kaplama uygulamaları ve fiyatları hakkında bilgi almak için https://www.ugur-ticaret.com/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Önceki yazı
Kültür Taşı Bakımı Nasıl Olmalı?
Sonraki yazı
Dekoratif Antik Kültür Tuğlası Modelleri